Andrzejkowe wróżby

Tradycji czyniąc zadość Wiejski Dom Kultury również w tym roku zorganizował dla dzieci i młodzieży Andrzejkowe Spotkanie z Wróżbami.
Spotkanie odbyło się w piątkowe popołudnie, 19 listopada 2010 r., o godz. 17.00. Choć w nie dość licznym gronie, jednak pełni nadziei i oczekiwania przystąpiliśmy do wróżb. Każdy chciał się dowiedzieć co takiego szykuje dla nas los. Poznaliśmy imiona naszych przyszłych małżonków oraz dowiedzieliśmy się kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu ? i tak okazało się, iż pierwsza wyjdzie za mąż Martynka Kaczmarek, a z chłopców pierwszy ożeni się Cezary Wasilewski.
Poza tym poznaliśmy nasze przyszłe zawody, a ?Magiczny Krąg? zdradził nam najbliższą przyszłość, czyli na przykład jak spędzimy ferie oraz czy poznamy
w najbliższym czasie nowego przyjaciela.
Nie zabrakło również tradycyjnego lania wosku, a na koniec słodkiego poczęstunku dla wszystkich.
Chociaż wszyscy wiemy, że wróżby, również te Andrzejkowe, należy traktować z przymrużeniem oka, aż miło pomyśleć, że choć część z nich mogłaby się kiedyś spełnić...

...

Wczesny atak zimy

 

       Podobnie jak w całej Europie, zima zawitała do Kruszewa bardzo wcześnie. Gruba pokrywa śnieżna i kilkunastostopniowy mróz, to zjawisko atmosferyczne od wielu lat nie notowane w listopadzie. Mimo, iż do świąt Bożego Narodzenia pozostały jeszcze ponad trzy tygodnie, to pogoda za oknem nastraja nas świątecznie i łatwiej znieść wczesne i długie wieczory. Tylko żeby drogi pozostały wciąż czarne.

 

Wyniki wyborów samorządowych

 

       Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej umieszczono oficjalne wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się 21 listopada. Poniżej przedstawiamy wyniki wyborów na burmistrza Ujścia, do Rady Gminy, Rady Powiatu oraz radnych wybranych z naszego okręgu do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

 

Wybory na burmistrza Ujścia

 

Henryk Kazana - 1856 głosów 54,52%

Krzysztof Meszyński - 1548 głosów 45,48% 

 

Wybory do Rady Gminy

Julian Graś - 80,56%

Jan Ciesiółka - 48,23%

Wojciech Skibiński - 77,85%

Roman Wrotecki - 71,01%

Andrzej Piechocki - 64,06%

Jan Maślak - 71,29%

Władysław Tarnawski - 32,16%

Roman Rożek - 27,57%

Janusz Wojtalewicz - 27,71%

Henryk Parecki - 65,46%

Krzysztof Meszyński - 43,91%

Grażyna Rzeczycka - 39,22%

Jerzy Koźma - 35,45%

Ewa Fiebig-Grzeszczak - 38,04%

Sławomir Ponicki - 30,93%

 

Wybory do Rady Powiatu

okręg nr 7

Hanna Gapińska SLD - 8,23%

Stefan Piechocki PSL - 12,32%

Marian Martenka PO - 13,31%

Andrzej Stańczak PO - 5,73%

Pełne wyniki wyborów do Rady Powiatu - tutaj

 

Wybory do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

okręg nr 2

Stefan Mikołajczak SLD - 6,90%

Zbigniew Ajchler SLD - 7,37%

Jerzy Kado PSL - 4,96%

Tomasz Bugajski PO - 11,18%

Henryk Szopiński PO - 3,84%

Maria Janyska PO - 2,65%

Marcin Porzucek PIS -  4,32%

Pełne wyniki wyborów do Sejmiku Województwa - tutaj

 

 

 

 

 

Henryk V i jego drużyna

 

       W niedzielę 21 listopada, podobnie jak w całej Polsce, wybieraliśmy w Kruszewie burmistrza oraz radnych do trzech stopni samorządu terytorialnego. W tym roku ze względu na bardzo aktywną kampanię wyborczą, rywalizacja szczególnie o fotel burmistrza przybrała niezwykłego kolorytu. Do lokalu wyborczego nr 2 z siedzibą w WDK przybyło 404 z 808 uprawnionych do głosowania, co stanowi równo 50 % frekwencji. Najliczniej stawili się mieszkańcy ulicy Szkolnej (73%) i Wybudowania (72%), najmniej natomiast było reprezentantów Parkowej (33 %) oraz Bronisławek (28%). Frekwencja na pozostałych ulicach wyglądała następująco: ul. Dworcowa - 59%; ul. Leśna - 65%; ul. Lipowa - 57%; ul. Pilska - 57%; ul. Starowiejska 51%; ul. Towarowa 61% i ul. Węglewska - 50%.

Parlamentarzyści w Kruszewie

        Po raz kolejny w ciągu kilku dni Kruszewo gościło osoby publiczne z pierwszych stron gazet. Podczas spotkania z kandydatem na burmistrza panem Krzysztofem Meszyńskim, które odbyło się na sali wiejskiej w poniedziałek 15 listopada,  kandydaturę wspierali parlamentarzyści z naszego regionu: poseł Adam Szejnfeld i senator Mieczysław Augustyn. W spotkaniu uczestniczył również starosta pilski Tomasz Bugajski oraz kandydaci z ramienia PO do Rady Powiatu. Pan Adam Szejnfeld jest posłem na Sejm RP już czwartą kadencję, a w latach 2007-2009 pełnił funkcję wiceministra gospodarki.

      Ilość osób publicznych wspierających naszych kandydatów na burmistrza, zarówno pana Kazanę (Kalinowski, Kalemba) jak i pana Meszyńskiego (Szejnfeld, Augustyn),  świadczy o tym jak ważne są głosy mieszkańców Kruszewa. Niestety frekwencja na obu zebraniach była zaskakująco niska. Mamy nadzieję, że w dniu wyborów będzie dużo lepiej.  

Gościliśmy europosła

       W piątek 12 listopada do Kruszewa przybyła czołowa postać polskiej sceny politycznej ? Jarosław Kalinowski. Obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Rady Naczelnej PSL, w przeszłości wicemarszałek Sejmu, wicepremier, minister rolnictwa, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz poseł na Sejm II, III, IV, V i VI kadencji. Pan europoseł spotkał się na sali wiejskiej w Kruszewie z rolnikami i sympatykami z Gminy Ujście i Gminy Czarnków. Towarzyszyli mu: poseł RP Stanisław Kalemba, kandydaci do sejmiku wojewódzkiego z ramienia PSL - Henryk Kazana, Jerzy Kado, Janusz Białoskórski i Krzysztof Paszyk oraz kandydat do Rady Powiatu Stefan Piechocki. Na spotkaniu poruszano problemy rolnictwa, wysokości dopłat bezpośrednich, KRUS-u i opodatkowania rolników. Omówiono również bieżącą sytuację polityczną w kraju.

Wybory samorządowe w Kruszewie

 

       Na niedzielę 21 listopada 2010r. zarządzono w Polsce wybory samorządowe. Lokal wyborczy dla mieszkańców Kruszewa i Bronisławek znajdował się będzie w sali Wiejskiego Domu Kultury w Kruszewie. Wybierać będziemy Burmistrza oraz radnych do Rady Miejskiej w Ujściu, Rady Powiatu i Sejmiku Wojewódzkiego. Oczekują więc nas cztery karty do głosowania w różnych kolorach. Karta do głosowania w wyborach na Burmistrza będzie w kolorze różowym. Wybieramy jednego spośród dwóch zgłoszonych kandydatów. Na karcie białej odnajdziemy trzech kandydatów do Rady Gminy, możemy wybrać dwóch lub jednego kandydata. W wyborach do Rady Powiatu (karta żółta) i Sejmiku Wojewódzkiego (karta niebieska) wybieramy  jednego kandydata z jednej tylko listy kandydatów. Podobnie jak w latach ubiegłych głosujemy stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

       Lokal wyborczy czynny będzie od godziny 800 do 2200. Przypominamy o konieczności okazania dowodu osobistego przy odbiorze kart do głosowania (wymóg ustawowy!). Poniżej przedstawiamy zasady głosowania oraz kandydatów na radnych i burmistrza.

 Informacja o sposobie głosowania

Kandydaci na Burmistrza Ujścia

Kandydaci do Rady Miejskiej w Ujściu

Kandydaci do Rady Powiatu

Kandydaci do Sejmiku Wojewódzkiego

Narodowe Święto Niepodległości

 

       Podobnie jak w latach ubiegłych, tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie miały podniosły i uroczysty charakter. Już w środę 10 listopada odbyły się uroczystości gminne w Ujściu, które poprzedziła Msza św. za ojczyznę, odprawiona w kościele p.w. św. Mikołaja. Po Mszy przed pomnikiem powstańców odczytano apel poległych w asyście kompani honorowej jednostki wojskowej z Mirosławca. Następnie delegacje instytucji gminnych i zakładów pracy składały wiązanki kwiatów u stóp pomnika. Z naszej wsi wiązankę złożyła rada sołecka, szkoła, przedszkole, OSP i WDK.

Ostatnim akcentem obchodów gminnych była wieczornica zaprezentowana przez Zespół Szkół w Kruszewie w sali Ujskiego Domu Kultury. Przepiękny spektakl przygotowany przez panią Elżbietę Kudlińską, Elżbietę Kobak i Rafała Wylegałę, nagrodzony został owacjami na stojąco.

       W czwartek 11 listopada o godz. 1100 w Kruszewskiej świątyni odprawiona została Msza św. za ojczyznę, po której delegacje poszczególnych wsi, organizacji oraz władz gminy Ujście złożyły kwiaty pod pomnikiem na placu przykościelnym.

Wieczorem sala wiejska wypełniła się po brzegi. Licznie zgromadzona publiczność obejrzała zaprezentowany przez szkołę po raz drugi spektakl ojczyźniany.

       Szersza relacja z wieczornicy wraz z galerią zdjęć już niedługo pojawi się na stronie szkolnej.

ZAPROSZENIE NA OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

       Święto Niepodległości przetrwało w tradycji oraz świadomości narodu polskiego jako niezwykle doniosły akt historyczny, wprowadzający Polskę do grona suwerennych państw. Stanowi jednocześnie wyraz szacunku dla minionych pokoleń walczących o wolną Ojczyznę oraz nadzieję przyszłych pokoleń - myślących o jej rozwoju oraz potędze.

       Z tej okazji, 10 listopada w Ujskim Domu Kultury oraz 11 listopada w Wiejskim Domu Kultury w Kruszewie o godz. 19:00, odbędzie się wieczornica, podczas której uczniowie zespołu szkół wraz z chórem szkolnym przedstawią widowisko upamiętniające WIELKICH POLAKÓW i ich zasługi w kształtowaniu niepodległej Polski.

       Wszystkich mieszkańców Kruszewa i okolicznych wsi zapraszamy do obejrzenia widowiska i wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych.

 

 

Ojczyzna moja - to ta ziemia droga,

Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga,

Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła

W polskiej mnie mowie pacierza uczyła.

 

 

Pierwsze spotkanie kółka artystycznego

        Pierwsze spotkanie Kółka Artystycznego, które odbyło się w weszły piątek wzbudziło spore zainteresowanie i zaciekawienie. Tematem przewodnim kółka były zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. W związku z tym zapoznaliśmy się z jedną z technik samodzielnego wykonania świątecznego lampionu.

      Do wykonania naszych lampionów użyliśmy metalowej puszki (np. po groszku, kukurydzy..), gwoździa, dowolnie zaprojektowanego szablonu z papieru oraz kawałka drucika. Ponieważ ich wykonanie jest trudne (wymaga pomocy osoby dorosłej) i pracochłonne, dla młodszych dzieci przygotowaliśmy kilka propozycji na stworzenie świeczników ? prostszych, lecz równie efektownych.

       Na prośbę uczestników kółka wszystkie wykonane prace zabrane zostały do domu, jednak efekty ich pracy możemy obejrzeć w galerii zdjęć.

Zapraszamy na zajęcia kółka artystycznego