Tak głosowaliśmy

       Punktualnie w niedzielę o 21.00 zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych do Rady Miejskiej, Rady Powiatu, Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz na Burmistrza Ujścia. W obwodzie wyborczym nr 5 obejmującym Kruszewo oraz Bronisławki, swój głos oddały 432 osoby z 823 uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyborcza w naszym sołectwie wyniosła 52,49%, co jest wynikiem dużo lepszym od prognozowanej frekwencji krajowej. A oto frekwencja poszczególnych ulic:

Parkowa ? 48%

Węglewska ? 50%

Starowiejska ? 38%

Wybudowanie ? 62%

Pilska ? 62%

Towarowa ? 77%

Dworcowa ? 61%

Polna ? 25%

Szkolna ? 74%

Bronisławki ? 31%

Lipowa ? 54%

Leśna ? 67%

       W wyborach do Sejmiku oddano 300 ważnych głosów. Największe poparcie uzyskało PSL ? 47%, na drugim miejscu wsparliśmy PO ? 20%, a trzecią lokatę zajął PIS ? 12%. Ciekawe, że każde z dwunastu startujących ugrupowań mogło liczyć na co najmniej dwa głosy mieszkańców naszego sołectwa. Najlepszy wynik indywidualny uzyskała pani Estera Serówka (79 głosów) - jedyna reprezentantka naszej gminy wśród kandydatów do Sejmiku.

       W wyborach do Rady Powiatu oddano 338 ważnych głosów. Podobnie jak w wyborach do wyższego szczebla, największe poparcie uzyskało PSL, na które oddano 208 głosów (61,5%). Kolejne miejsca zajęły: Porozumienie Samorządowe w Pile ? 74 głosy (21,9%) oraz PIS ? 24 głosy (7%). Najlepszy indywidualny wynik uzyskał dotychczasowy radny pan Stefan Piechocki (176 głosów).

        W wyborach na Burmistrza Ujścia oddano 405 ważnych głosów. Zwycięzcą w naszym obwodzie okazał się dotychczasowy burmistrz pan Henryk Kazana, który uzyskał 273 głosy (67,4%). Kontrkandydat pan Roman Wrotecki  uzyskał 132 głosy (32,6%).

       I wreszcie czas na wyniki do Rady Miejskiej. W okręgu wyborczym nr 10 oddano 232 ważne głosy. Na pana Juliana Grasia oddano 191 głosów (82,3%), a na panią Kamilę Idzikowską 41 głosów (17,7%). W okręgu wyborczym nr 11 oddano 167 ważnych głosów. Pan Jan Ciesiółka uzyskał 125 głosów (74,9%), pan Sebastian Ryszewski 42 głosy (25,1%). Tym samym z całą pewnością możemy stwierdzić, że nasze sołectwo w Radzie Miejskiej Ujścia reprezentować będą kolejną kadencję panowie Julian Graś i Jan Ciesiółka.

       Protokoły wyników wyborów samorządowych przeprowadzonych w Kruszewie wywieszone zostały w oknie Wiejskiego Domu Kultury.

wybory-2014

Wybory samorządowe 2014

       W najbliższą niedzielę 16 listopada odbędą się wybory samorządowe. W myśl zasadzie ?bliższa koszula ciału? wybory samorządowe wzbudzają wśród społeczeństwa większe zainteresowanie niż wybory parlamentarne. Przecież to władze samorządowe przez najbliższe cztery lata będą decydowały o naszych szkołach, przedszkolach, drogach, chodnikach i innych inwestycjach. Dlatego w tych wyborach warto i trzeba wziąć udział.

wybory 14

          Poniżej kilka ważnych informacji dotyczących najbliższych wyborów:

  • Lokal wyborczy dla mieszkańców sołectwa Kruszewo będzie się znajdował w sali WDK przy ulicy Parkowej 2.
  • Lokal otwarty będzie od godziny 7.00 do 21.00
  • Każdy wyborca otrzyma cztery karty do głosowania: do Rady Miejskiej, Rady Powiatu, Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i na Burmistrza
  • W  tym roku po raz pierwszy utworzono jednomandatowe okręgi do Rady Miejskiej. Okręg wyborczy nr 10 obejmuje ulice: Wybudowanie, Pilską, Starowiejską, Parkową, Leśną, Towarową, Lipową i Węglewską. Okręg wyborczy nr 11 obejmuje ulicę Dworcową, Szkolną, Polną i Bronisławki. Wyborcy z każdego okręgu wybierają jednego kandydata do Rady Miejskiej.
  • Głosowanie (na wszystkich kartach) polega na postawieniu znaku ?x? w wyznaczonym miejscu przy nazwisku kandydata, którego chcemy wybrać.
  • Na każdej karcie można postawić tylko jeden znak ?x?.
  • Pamiętajmy, ażeby na wybory zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i okazać go członkowi Komisji Wyborczej podczas odbioru kart do głosowania. Okazanie się dokumentem ze zdjęciem  jest obowiązkiem wynikającym z Kodeksu Wyborczego, a nie brakiem życzliwości członków Komisji. Dlatego w imieniu członków Komisji proszę o wyrozumiałość i niestawianie obu stron w niezręcznej sytuacji.
  • Protokół wyniku wyborów zostanie wywieszony w oknie lokalu wyborczego po zakończeniu liczenia głosów. 

 

Strona OSP znowu działa!

Uprzejmie informujemy o wznowieniu działalności strony internetowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszewie. Zapraszamy wszystkich do śledzenia naszej witryny. 

osp

Konsekracja ołtarza

       W niedzielę 10 listopada kruszewska parafia gościła metropolitę poznańskiego księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Jego Ekscelencja przewodniczył w pięknej uroczystości konsekracji nowego ołtarza w kościele parafialnym w Kruszewie. Ksiądz arcybiskup poświęcił również pomnik księdza Edmunda Klemczaka, wieloletniego proboszcza Parafii p.w. św. Wojciecha w Kruszewie, który pochowany został w lutym bieżącego roku na cmentarzu parafialnym. 

       W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości, m.in. członek zarządu województwa wielkopolskiego pan Tomasz Bugajski, starosta pilski pan Mirosław Mantaj, burmistrz Ujścia pan Henryk Kazana oraz przewodniczący RM pan Jerzy Koźma. Nie zabrakło również licznie zgromadzonych parafian, dla których wizyta arcybiskupa i konsekracja ołtarza była niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu parafii.

gadecki

 

Zapraszamy na zajęcia kółka warcabowego

Od listopada Dom Kultury wznawia zajęcia kółka warcabowego. Spotkania odbywać się będą w czwartki o godz. 17.00. Zajęcia poprowadzi pan Janusz Kus - twórca sukcesów klubu LZS "Kociołki" Sarbia. Pierwsze spotkanie w najbliższy czwartek 7 listopada. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do WDK.

warcaby

Zapraszamy na Turniej Tenisa Stołowego

Wiejski Dom Kultury w Kruszewie

zaprasza na

Otwarty Turniej Tenisa Stołowego

sobota, 15 grudnia 2012 godz. 11.00

sala WDK w Kruszewie

tenis stolowy 01

 

Zajęcia plastyczne - jesienne drzewa

W ubiegłą sobotę ponownie spotkaliśmy się na  kółku plastycznym. Tym razem dzieci wyklejały jesienne drzewa oraz stemplowały liśćmi. W ten sposób powstały kolorowe, mozaikowe kompozycje.

 

Zebranie KR i KGW

UWAGA!

Dnia 05.12.2012r. o godz. 19.00 w sali WDK Kruszewo odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Kółka Rolniczego i Koła Gospodyń Wiejskich. Wszystkich członków serdecznie zapraszamy. Obecność obowiązkowa.

Zarząd KR i KGW

logo kr

Rusza Ujska Liga Halowej Piłki Nożnej

halowa

Kolejne zajęcia kółka plastycznego

plastyczne2

Zapraszamy na Andrzejki i Katarzynki

andrzejki 12

Kruszewo dla Niepodległej

       Kruszewo nie zaponiało o Święcie Niepodległości, o czym świadczą liczne flagi wywieszone przed naszymi posesjami oraz udział mieszkańców, instytucji i organizacji wiejskich w uroczystościach gminnych i naszych lokalnych. Głównym akcentem naszych obchodów była Msza Św. za ojczyznę, w której uczestniczyli mieszkańcy, władze gminy oraz liczne poczty sztandarowe z całej parafii. Po Mszy delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem na przykościelnym parkingu. Szkolne koło "Caritas" zorganizowało w holu szkolnym "kawiarenkę pod orłem", gdzie po zakończonych uroczystościach można było wypić gorącą kawę lub herbatę oraz skosztować pysznych wypieków.  

       Nie zabrakło nas również podczas gminnych obchodów w Ujściu. Z przyjemnością informujemy, iż wśród pocztów sztandarowych najliczniejszą grupę stanowiły nasze - kruszewskie (Kółko Rolnicze, OSP i Zespół Szkół). Pod pomnikiem powstańców wiązankę kwiatów złożyły delegacje Rady Sołeckiej, szkoły, przedszkola, OSP i Wiejskiego Domu Kultury. 

       Częścią obchodów Święta Niepodległości był również VIII Bieg Niepodległości, który odbył się w Węglewie 27 października. Zdjęcia zobchodów Święta Narodowego można obejrzeć na stronie szkoły - tutaj

dzien niepodleglosci 20122

Dom Kultury na facebook`u

Z przyjemnością informujemy, że Wiejski Dom Kultury w Kruszewie utworzył swój profil na facebooku. Profil jest na razie w fazie udoskonalania, a przejść do niego można z pozimu strony Kruszewa, klikając na zakładkę Wiejskiego Domu Kultury w górnej części strony. Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach kulturalnych i rekreacyjno-sportowych organizowanych przez WDK oraz inne instytucje kultury, po prostu kliknij "lubię to!"

facebook

Jeżyki i parasoki

W piątkowe popołudnie w Wiejskim Domu Kultury rozpoczęło się kółko plastyczne dla dzieci. Zebrała się prawie dwudziestoosobowa grupa małych plastyków, co bardzo mile nas zaskoczyło. Dzieciaki rozpoczęły zajęcia od wycięcia szablonu jeża, którego później ozdabiały łuskami nasiennymi szyszek, tworząc oryginalne kolce. Następnie, po uprzątnięciu swoich miejsc pracy, dzieci wyklejały parasol z wcześniej ufarbowanego kolorowego ryżu.

{pgslideshow id=106|width=500|height=380|delay=3000|image=L|pgslink=1|imageordering=9}

Bieg po niepodległość

       W niezwykle zimny poranek 27 pażdziernika na ulicach Węglewa zgromadziła się spora, bo 112-osobowa grupa uczniów wszystkich szkół Gminy Ujście, ażeby wziąć udział w VIII Biegu Niepodległości. Nie przypadkowo od kilku lat ta najmniejsza wieś sołecka w naszej gminie jest gospodarzem zawodów o wyraźnie patriotycznym akcencie. To właśnie pod Węglewem toczyły się walki podczas Powstania Wielkopolskiego oraz aresztowania za postawę patriotyczną w czasie okupacji. Również położenie Węglewa oraz sprawność organizacyjna i gościnność Rady Sołeckiej sprzyjają organizacji zawodów. 

       Bieg rozegrano w sześciu kategoriach wiekowych, osobno dla dziewcząt i chłopców. Najlepsi z najlepszych nagrodzeni zostali medalami i dyplomami, a na wszystkich uczestników na mecie oczekiwała gorąca herbata oraz kiełbaska z ogniska. Rozgrzani biegiem i ogniskiem wróciliśmy do swoich domów pełni nadziei, że sport w tak trudnych warunkach atmosferycznych wyjdzie nam na zdrowie.

{pgslideshow id=105|width=500|height=380|delay=3000|image=L|pgslink=1|imageordering=9}

 

 

Zapraszamy na turniej tenisa stołowego

Światowy Dzień Pluszowego Misia

       Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, 25 listopada 2011 roku biblioteka zorganizowała ?misiową imprezę? łączącą zabawę z nauką. W tym dniu dzieci z przedszkola przyniosły swoich pluszowych ulubieńców. W bibliotece poznały historię pluszowego misia, wzięły udział w różnych zabawach, wysłuchały kilku wierszy min. ?Lekarstwo misia? Heleny Bechlerowej, ?Przepraszam? Hanny Łochockiej oraz fragmentów książki   Czesława Janczarskiego ?Przygody i wędrówki Misia Uszatka?, tańczyły w rytm piosenki ?Pluszowy Miś?. Chętni mogli spróbować przysmaku wszystkich Misiów biorąc udział w konkurencji wylizywanie miodku. Dzieci mogły też obejrzeć wystawkę pod hasłem ?Misiowe lekturki?, na której znalazły się znane pozycje o Kubusiu Puchatku, Misiu Uszatku i wiele innych, których bohaterami są misie. Udział w tym spotkaniu pozwolił dzieciom ciekawie spędzić czas, oraz miał zachęcić do wypożyczania książek z przygodami misiów i nie tylko. Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez pluszowego misia, który jest przyjacielem, powiernikiem największych tajemnic, niezastąpioną przytulanką. Na zakończenie wspólnej zabawy dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

Zapraszamy na andrzejkowy wieczór wróżb

Nowa podłoga w świetlicy w Bronisławkach

       Świetlica Wiejska w Bronisławkach wciąż pięknieje. Tym razem Gmina Ujście sfinansowała remont podłogi. Firma pana Wargina z Ujścia założyła nowe deski. W ostatnich kilku latach stopniowo zmienia się oblicze tej placówki. Zakupiono nowe meble, wykonano przyłącze internetowe, zamontowano rolety na oknach, zmodernizowano ogrzewanie kominkowe i pomalowano ściany. Do pełni szczęścia barakuje już naprawdę niewiele. Przydałyby się jeszcze nowe komputery i telewizor.

       Dziękujemy serdecznie pani Beacie Ima - Sekretarz Gminy  za zaangażowanie i troskę o tę placówkę. Prosimy mieć nas na uwadze w przyszłości.

Forum Mieszkańców Miasta i Gminy Ujście

       Z przyjemnością informujemy, że w naszej gminie zostało utworzone interetowe forum mieszkańców, na którym możemy zabierać głos w ważnych dla nas sprawach. Mam nadzieję, że forum stanie się miejscem wymiany myśli, poglądów i opinii w sposób kulturalny i z zasadami poszanowania godności drugiego człowieka. Gratuluję pomysłu organizatorom, a my - mieszkańcy Kruszewa i Bronisławek - nie pozwólmy, żeby zabrakło naszego głosu.

       Do forum można przejść z pozycji naszej strony, link umieszczono w top menu obok linku do strony OSP.

 

Radosna Niepodległość

       Zupełnie nowym akcentem obchodów Święta Niepodległości w naszej gminie była parada postaci historycznych, którą przygotowali ucznowie naszej szkoły pod kierunkiem pani dyrektor Marzanny Nerkowskiej, pani Elżbiety Kudlińskiej i księdza Jerzego Ranke. 10 listopada parada zaprezentowała się podczas gminnych obchodów Święta Nepodległości w Ujściu. Postacie historyczne, wsparte małymi przebierańcami ze Szkoły Podstawowej w Ujściu, przeszły głównym traktem komunikacyjnym spod Ratusza Miejskiego na Stary Rynek. Uroczystości zakończyły się wspólnym śpiewem pieśni historycznych.

       Nasi uczniowie zaprezentowali się również mieszkańcom kruszewskiej parafii 11 listopada, podczas uroczystości niepodległościowych w Kruszewie. Głównymi elementami obchodów Święta Narodowego były: przemarsz postaci historycznych spod szkoły do kościoła, Msza św. za Ojczyznę oraz składanie kwiatów pod obeliskiem na parkingu przykościelnym. Nie zabrakło również rogali marcińskich, rozdawanych wszystkim uczestnikom na zakończenie uroczystości.

 

Jesienne impresje z liści

       W sobotnie listopadowe południe dzieci przyszły na salę WDK, aby uczestniczyć w kolejnych zajęciach plastycznych. Tym razem korzystając z darów jesieni ? wcześniej wysuszonych liści drzew, dzieci wyklejały ?Panią Jesień? oraz tworzyły dowolne kompozycje. W ten sposób powstały m.in.: sowa, króliczek, motylki oraz trzy postacie w sukniach z liści klonu.                                                                                     Przyszłe zajęcia Kółka Plastycznego odbędą się w grudniu, a tematyką będą zbliżające się święta.

 

 

Pomysł na jesienne liście

       W piątkowe popołudnie w  świetlicy w Bronisławkach odbyły sie kolejne zajęcia,na których dzieci tworzyły jesienne bukiety z liści. Zajęcia rozpoczeliśmy od spaceru do parku po kolorowe liście.Następnie wróciliśmy do świetlicy i zabraliśmy się do pracy. Do bukietu potrzebne nam były tylko liście,wełna i nożyczki. Mimo, że tworzenie róż z liści to pracochłonne zadanie,wszyscy się świetnie bawili i wytrwali do samego końca. Piękne,kolorowe bukiety z liści dzieci zabrały do swoich domów.

Więcej zdjęć na www.wdk.kruszewo.eu

I RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ W GMINIE UJŚCIE

Wkrótce Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie Zespołu Szkół w Kruszewie wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Ujściu i przedszkolakami postanowili ten dzień celebrować inaczej niż dotychczas. Pragniemy oddać cześć tym, którzy za niepodległość zapłacili najwyższą cenę. Ale również zadbać o to, by Dzień Niepodległości kojarzył się z radością, dumą i zadowoleniem.

Zatem zapraszamy 10 listopada do Ujścia o godz. 17:00 a 11 listopada do Kruszewa o godz.11:00 na uroczyste obchody zapoczątkowane Mszą świętą.

I RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ

Gaude Mater Polonia

to parada ważnych postaci historycznych:

Józefa Piłsudskiego i Matki Polki

Księcia Mieszka I i Dobrawy

Bolesława Chrobrego i św. Wojciecha

Władysława Jagiełły i Jadwigi

Zygmunta Starego i Królowej Bony

Jana III Sobieskiego i Marysieńki

Kościuszki i kosynierów

Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego

Lecha Wałęsy

Krótką laudację na temat ważnych osób dla naszej historii wygłosi w Ujściu Pani Estera Serówka wraz z Panem Markiem Kamińskim, natomiast w Kruszewie ks. Proboszcz Jerzy Ranke.

ZAPRASZAMY do wspólnego świętowania, do śpiewu pieśni patriotycznychi skosztowania pysznych rogalików.

VII Bieg Niepodległości

 

       Po raz siódmy młodzi lekkoatleci z wszystkich szkół naszej gminy stanęli na starcie Biegu Niepodległości. Organizatorzy, pomni złych doświadczeń z pogodą podczas poprzednich edycji, postanowili przesunąć rozegranie zawodów na wcześniejszy termin (28 października). Zmiana była strzałem w dziesiątkę - warunki atmosferyczne jak na tę porę roku wymarzone! Przez cały czas towarzyszyła nam piękna słoneczna i - co ważne - bezwietrzna pogoda. Nie uległo natomiast zmianie miejsce rozgrywania Biegu:  po raz kolejny gościliśmy w pięknym Węglewie, które w 1919 roku było areną walk niepodległościowych. Za Węglewem przemawiały również względy bezpieczeństwa (ograniczony ruch kołowy) oraz niezwykła gościnność i zaangażowanie Rady Sołeckiej z panią sołtys Magdaleną Rehbein na czele.

        Rywalizację sportową wśród szkół podstawowych zdominowali uczniowie z Mirosławia, zwyciężając w czterech z sześciu biegów. Reprezentanci naszej szkoły zdobyli dwa "krążki" - złoto Martyna Dziadosz w biegu dziewcząt klasy VI i srebro Kacper Pilarski w biegu chłopców klasy V. W biegach szkół gimnazjalnych gołym okiem zauważyć można było dominację Gimnazjum w Ujściu w biegach chłopców i Gimnazjum w Kruszewie w biegach dziewcząt. Nasze "złotka" (bo myślę, że tak można nazwać nasze gimnazjalistki) zdobyły w biegach trzech roczników 8 medali, gimnazjum w Ujściu tylko 1. Chłopcy z Ujścia sześciokrotnie stawali na podium, a nasi chłopcy trzykrotnie.

       Jednak nie wynik sportowy był w tej zabawie najważniejszy. Cieszy przede wszystkim tak liczny udział dzieci i młodzieży z naszej gminy. Łącznie we wszystkich biegach uczestniczyło 167 osób. Wszyscy zawodnicy za swój wysiłek zostali nagrodzeni ciepłą herbatą i pyszną kiełbaską upieczoną nad ogniskiem.

Wyniki VII Biegu Niepodległości

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie młodych plastyków

Wszystkich Świętych

       Setki mieszkańców Kruszewa, Jabłonowa, Węglewa i Marunowa oraz licznie przybyli goście nawiedzili kruszewską nekropolię z okazji Święta Wszystkich Świętych. W tym roku wyjątkowo dopisała pogoda, sprzyjająca spacerom na świeżym powietrzu. Dlatego późnym popołudniem wielu parafian ponownie odwiedziło groby swoich bliskich, ażeby po zmroku, w blasku płonących zniczy z zadumą pochylić się nad tajemnicą życia i śmierci.

 

Andrzejkowe wróżby

Tradycji czyniąc zadość Wiejski Dom Kultury również w tym roku zorganizował dla dzieci i młodzieży Andrzejkowe Spotkanie z Wróżbami.
Spotkanie odbyło się w piątkowe popołudnie, 19 listopada 2010 r., o godz. 17.00. Choć w nie dość licznym gronie, jednak pełni nadziei i oczekiwania przystąpiliśmy do wróżb. Każdy chciał się dowiedzieć co takiego szykuje dla nas los. Poznaliśmy imiona naszych przyszłych małżonków oraz dowiedzieliśmy się kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu ? i tak okazało się, iż pierwsza wyjdzie za mąż Martynka Kaczmarek, a z chłopców pierwszy ożeni się Cezary Wasilewski.
Poza tym poznaliśmy nasze przyszłe zawody, a ?Magiczny Krąg? zdradził nam najbliższą przyszłość, czyli na przykład jak spędzimy ferie oraz czy poznamy
w najbliższym czasie nowego przyjaciela.
Nie zabrakło również tradycyjnego lania wosku, a na koniec słodkiego poczęstunku dla wszystkich.
Chociaż wszyscy wiemy, że wróżby, również te Andrzejkowe, należy traktować z przymrużeniem oka, aż miło pomyśleć, że choć część z nich mogłaby się kiedyś spełnić...

...

Wczesny atak zimy

 

       Podobnie jak w całej Europie, zima zawitała do Kruszewa bardzo wcześnie. Gruba pokrywa śnieżna i kilkunastostopniowy mróz, to zjawisko atmosferyczne od wielu lat nie notowane w listopadzie. Mimo, iż do świąt Bożego Narodzenia pozostały jeszcze ponad trzy tygodnie, to pogoda za oknem nastraja nas świątecznie i łatwiej znieść wczesne i długie wieczory. Tylko żeby drogi pozostały wciąż czarne.

 

Wyniki wyborów samorządowych

 

       Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej umieszczono oficjalne wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się 21 listopada. Poniżej przedstawiamy wyniki wyborów na burmistrza Ujścia, do Rady Gminy, Rady Powiatu oraz radnych wybranych z naszego okręgu do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

 

Wybory na burmistrza Ujścia

 

Henryk Kazana - 1856 głosów 54,52%

Krzysztof Meszyński - 1548 głosów 45,48% 

 

Wybory do Rady Gminy

Julian Graś - 80,56%

Jan Ciesiółka - 48,23%

Wojciech Skibiński - 77,85%

Roman Wrotecki - 71,01%

Andrzej Piechocki - 64,06%

Jan Maślak - 71,29%

Władysław Tarnawski - 32,16%

Roman Rożek - 27,57%

Janusz Wojtalewicz - 27,71%

Henryk Parecki - 65,46%

Krzysztof Meszyński - 43,91%

Grażyna Rzeczycka - 39,22%

Jerzy Koźma - 35,45%

Ewa Fiebig-Grzeszczak - 38,04%

Sławomir Ponicki - 30,93%

 

Wybory do Rady Powiatu

okręg nr 7

Hanna Gapińska SLD - 8,23%

Stefan Piechocki PSL - 12,32%

Marian Martenka PO - 13,31%

Andrzej Stańczak PO - 5,73%

Pełne wyniki wyborów do Rady Powiatu - tutaj

 

Wybory do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

okręg nr 2

Stefan Mikołajczak SLD - 6,90%

Zbigniew Ajchler SLD - 7,37%

Jerzy Kado PSL - 4,96%

Tomasz Bugajski PO - 11,18%

Henryk Szopiński PO - 3,84%

Maria Janyska PO - 2,65%

Marcin Porzucek PIS -  4,32%

Pełne wyniki wyborów do Sejmiku Województwa - tutaj

 

 

 

 

 

Henryk V i jego drużyna

 

       W niedzielę 21 listopada, podobnie jak w całej Polsce, wybieraliśmy w Kruszewie burmistrza oraz radnych do trzech stopni samorządu terytorialnego. W tym roku ze względu na bardzo aktywną kampanię wyborczą, rywalizacja szczególnie o fotel burmistrza przybrała niezwykłego kolorytu. Do lokalu wyborczego nr 2 z siedzibą w WDK przybyło 404 z 808 uprawnionych do głosowania, co stanowi równo 50 % frekwencji. Najliczniej stawili się mieszkańcy ulicy Szkolnej (73%) i Wybudowania (72%), najmniej natomiast było reprezentantów Parkowej (33 %) oraz Bronisławek (28%). Frekwencja na pozostałych ulicach wyglądała następująco: ul. Dworcowa - 59%; ul. Leśna - 65%; ul. Lipowa - 57%; ul. Pilska - 57%; ul. Starowiejska 51%; ul. Towarowa 61% i ul. Węglewska - 50%.

Parlamentarzyści w Kruszewie

        Po raz kolejny w ciągu kilku dni Kruszewo gościło osoby publiczne z pierwszych stron gazet. Podczas spotkania z kandydatem na burmistrza panem Krzysztofem Meszyńskim, które odbyło się na sali wiejskiej w poniedziałek 15 listopada,  kandydaturę wspierali parlamentarzyści z naszego regionu: poseł Adam Szejnfeld i senator Mieczysław Augustyn. W spotkaniu uczestniczył również starosta pilski Tomasz Bugajski oraz kandydaci z ramienia PO do Rady Powiatu. Pan Adam Szejnfeld jest posłem na Sejm RP już czwartą kadencję, a w latach 2007-2009 pełnił funkcję wiceministra gospodarki.

      Ilość osób publicznych wspierających naszych kandydatów na burmistrza, zarówno pana Kazanę (Kalinowski, Kalemba) jak i pana Meszyńskiego (Szejnfeld, Augustyn),  świadczy o tym jak ważne są głosy mieszkańców Kruszewa. Niestety frekwencja na obu zebraniach była zaskakująco niska. Mamy nadzieję, że w dniu wyborów będzie dużo lepiej.  

Gościliśmy europosła

       W piątek 12 listopada do Kruszewa przybyła czołowa postać polskiej sceny politycznej ? Jarosław Kalinowski. Obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Rady Naczelnej PSL, w przeszłości wicemarszałek Sejmu, wicepremier, minister rolnictwa, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz poseł na Sejm II, III, IV, V i VI kadencji. Pan europoseł spotkał się na sali wiejskiej w Kruszewie z rolnikami i sympatykami z Gminy Ujście i Gminy Czarnków. Towarzyszyli mu: poseł RP Stanisław Kalemba, kandydaci do sejmiku wojewódzkiego z ramienia PSL - Henryk Kazana, Jerzy Kado, Janusz Białoskórski i Krzysztof Paszyk oraz kandydat do Rady Powiatu Stefan Piechocki. Na spotkaniu poruszano problemy rolnictwa, wysokości dopłat bezpośrednich, KRUS-u i opodatkowania rolników. Omówiono również bieżącą sytuację polityczną w kraju.

Wybory samorządowe w Kruszewie

 

       Na niedzielę 21 listopada 2010r. zarządzono w Polsce wybory samorządowe. Lokal wyborczy dla mieszkańców Kruszewa i Bronisławek znajdował się będzie w sali Wiejskiego Domu Kultury w Kruszewie. Wybierać będziemy Burmistrza oraz radnych do Rady Miejskiej w Ujściu, Rady Powiatu i Sejmiku Wojewódzkiego. Oczekują więc nas cztery karty do głosowania w różnych kolorach. Karta do głosowania w wyborach na Burmistrza będzie w kolorze różowym. Wybieramy jednego spośród dwóch zgłoszonych kandydatów. Na karcie białej odnajdziemy trzech kandydatów do Rady Gminy, możemy wybrać dwóch lub jednego kandydata. W wyborach do Rady Powiatu (karta żółta) i Sejmiku Wojewódzkiego (karta niebieska) wybieramy  jednego kandydata z jednej tylko listy kandydatów. Podobnie jak w latach ubiegłych głosujemy stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

       Lokal wyborczy czynny będzie od godziny 800 do 2200. Przypominamy o konieczności okazania dowodu osobistego przy odbiorze kart do głosowania (wymóg ustawowy!). Poniżej przedstawiamy zasady głosowania oraz kandydatów na radnych i burmistrza.

 Informacja o sposobie głosowania

Kandydaci na Burmistrza Ujścia

Kandydaci do Rady Miejskiej w Ujściu

Kandydaci do Rady Powiatu

Kandydaci do Sejmiku Wojewódzkiego

Narodowe Święto Niepodległości

 

       Podobnie jak w latach ubiegłych, tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie miały podniosły i uroczysty charakter. Już w środę 10 listopada odbyły się uroczystości gminne w Ujściu, które poprzedziła Msza św. za ojczyznę, odprawiona w kościele p.w. św. Mikołaja. Po Mszy przed pomnikiem powstańców odczytano apel poległych w asyście kompani honorowej jednostki wojskowej z Mirosławca. Następnie delegacje instytucji gminnych i zakładów pracy składały wiązanki kwiatów u stóp pomnika. Z naszej wsi wiązankę złożyła rada sołecka, szkoła, przedszkole, OSP i WDK.

Ostatnim akcentem obchodów gminnych była wieczornica zaprezentowana przez Zespół Szkół w Kruszewie w sali Ujskiego Domu Kultury. Przepiękny spektakl przygotowany przez panią Elżbietę Kudlińską, Elżbietę Kobak i Rafała Wylegałę, nagrodzony został owacjami na stojąco.

       W czwartek 11 listopada o godz. 1100 w Kruszewskiej świątyni odprawiona została Msza św. za ojczyznę, po której delegacje poszczególnych wsi, organizacji oraz władz gminy Ujście złożyły kwiaty pod pomnikiem na placu przykościelnym.

Wieczorem sala wiejska wypełniła się po brzegi. Licznie zgromadzona publiczność obejrzała zaprezentowany przez szkołę po raz drugi spektakl ojczyźniany.

       Szersza relacja z wieczornicy wraz z galerią zdjęć już niedługo pojawi się na stronie szkolnej.

ZAPROSZENIE NA OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

       Święto Niepodległości przetrwało w tradycji oraz świadomości narodu polskiego jako niezwykle doniosły akt historyczny, wprowadzający Polskę do grona suwerennych państw. Stanowi jednocześnie wyraz szacunku dla minionych pokoleń walczących o wolną Ojczyznę oraz nadzieję przyszłych pokoleń - myślących o jej rozwoju oraz potędze.

       Z tej okazji, 10 listopada w Ujskim Domu Kultury oraz 11 listopada w Wiejskim Domu Kultury w Kruszewie o godz. 19:00, odbędzie się wieczornica, podczas której uczniowie zespołu szkół wraz z chórem szkolnym przedstawią widowisko upamiętniające WIELKICH POLAKÓW i ich zasługi w kształtowaniu niepodległej Polski.

       Wszystkich mieszkańców Kruszewa i okolicznych wsi zapraszamy do obejrzenia widowiska i wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych.

 

 

Ojczyzna moja - to ta ziemia droga,

Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga,

Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła

W polskiej mnie mowie pacierza uczyła.

 

 

Pierwsze spotkanie kółka artystycznego

        Pierwsze spotkanie Kółka Artystycznego, które odbyło się w weszły piątek wzbudziło spore zainteresowanie i zaciekawienie. Tematem przewodnim kółka były zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. W związku z tym zapoznaliśmy się z jedną z technik samodzielnego wykonania świątecznego lampionu.

      Do wykonania naszych lampionów użyliśmy metalowej puszki (np. po groszku, kukurydzy..), gwoździa, dowolnie zaprojektowanego szablonu z papieru oraz kawałka drucika. Ponieważ ich wykonanie jest trudne (wymaga pomocy osoby dorosłej) i pracochłonne, dla młodszych dzieci przygotowaliśmy kilka propozycji na stworzenie świeczników ? prostszych, lecz równie efektownych.

       Na prośbę uczestników kółka wszystkie wykonane prace zabrane zostały do domu, jednak efekty ich pracy możemy obejrzeć w galerii zdjęć.

Zapraszamy na zajęcia kółka artystycznego

 

Imieniny

dzisiaj: Adolfa Tymona
jutro: Czeslawa Agnieszki Wszystkiego najlepszego!

Najnowsze zdjęcia

17278050
dzisiaj
wczoraj
w tym tygodniu
w tym miesiącu
2224
3984
24778
74447